IDA, Qvain, Etsin ja Metax -palvelujen käyttöpolitiikka

Voimassa 22.9.2025 alkaen | Muutoshistoria

Sisältö

1. Terminologia ja määritelmät

Kuten määritelty CSC:n tutkimuksen palvelujen yleisissä käyttöehdoissa ja Fairdata IDA, Qvain, Etsin ja Metax -palvelujen käyttöehdoissa. Tämän lisäksi dokumentissa käytetään seuraavia termejä ja määritelmiä:

  • ”Organisaation käyttöoikeus” tarkoittaa palveluja hyödyntävän organisaation oikeutta käyttää opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) omistamia Fairdata-palveluja käyttöehtojen, tämän käyttöpolitiikan ja palvelukuvauksen mukaisesti. Organisaation IDA-käyttöoikeuden osana on organisaation tallennuskiintiö jota organisaatio jakaa eteenpäin käyttäjille.
  • ”IDA-säilytystila” tarkoittaa yhdellä IDA-palvelua käyttävällä CSC-projektilla (käyttäjillä) käytössään oleva organisaation myöntämä tilaa tutkimusdatan ja siihen liittyvien materiaalien säilytykseen IDAssa. Kullakin CSC-projektilla on vastuuhenkilö, joka on CSC-projektin jäsen.

2. Periaatteet

Fairdata IDA, Qvain, Etsin ja Metax -palvelut ovat saatavilla tämän käyttöpolitiikan ja palvelukuvauksensa mukaisesti tutkijoille ja muille toimijoille kaikista suomalaisista yliopistoista ja valtion tutkimuslaitoksista sekä heidän yhteistyökumppaneilleen. Opetus- ja kulttuuriministeriö voi myöntää palveluun myös erillistä käyttöoikeutta. Palveluja tarjotaan maksuttomasti niiden käyttäjille, ja ne ovat tarkoitettu tutkimusdatalle ja tutkimusaineistojen metatiedoille. Palvelujen tietyt toiminnallisuudet ja näkymät ovat avoimesti kaikkien hyödynnettävissä.

Hyödyntävä organisaatio ja käyttäjä vastaavat siitä, että Fairdata-kokonaisuuteen siirretty aineisto on hyödyntävän organisaation tai käyttäjän käytössä sellaisin oikeuksin, jotka oikeuttavat käsittelemään sitä palvelukuvauksessa ja tietosuojaselosteessa tarkoitetulla tavalla.

Fairdata-palvelut järjestää opetus- ja kulttuuriministeriö (”OKM”) ja toimittaa CSC-Tieteen tietotekniikan keskus Oy (”CSC”).

2.1. Fairdata IDA

Opetus- ja kulttuuriministeriö tarjoaa tämän käyttöpolitiikan määrittämille organisaatioille käyttöoikeutta tutkimusdatan säilytyspalvelu IDAssa. Myönnettyjen käyttöoikeuksien nykytilanne on nähtävissä fairdata.fi-sivustolla. Organisaatioilla on mahdollisuus anoa lisää organisaatiokohtaista käyttöoikeutta. Ohjeet organisaation käyttöoikeuden kasvattamisen anomiseen fairdata.fi-sivustolla. CSC käsittelee organisaatioiden anomukset palvelun omistajan OKM:n valtuuttamana.

Organisaatiot jakavat organisaatiokohtaisen käyttöoikeudensa rajoissa Fairdata IDA-säilytystilaa suomalaisen tutkimusjärjestelmän toimijoille. Pääsyn Fairdata IDA-palveluun ja siihen liittyvän IDA-säilytystilan myöntää kunkin organisaation nimeämä IDA-yhteyshenkilö. Tilaa myönnettäessä Fairdata IDA, Qvain, Etsin ja Metax -palvelujen käyttöehtojen tulee täyttyä. Palvelun käyttöehtojen osana ovat ovat CSC:n tutkimuksen palvelujen yleiset käyttöehdot.

Käyttäjät kuuluvat IDA-palvelussa yhteen tai useampaan CSC-projektiin. Samassa CSC-projektissa voi olla käyttäjiä eri organisaatioista. Suomalaisessa tutkimusjärjestelmässä toimiva ulkomaalainen tai suomalainen yhteistyökumppani voidaan lisätä IDAa käyttävän CSC-projektin jäseneksi, mikäli IDAn käyttö kuuluu suomalaisen korkeakoulun, valtion tutkimuslaitoksen tai muun IDA-käyttöön oikeutetun hankkeen piiriin. Kunkin IDAa käyttävän projektin vastuuhenkilö päättää keillä on pääsy CSC-projektin IDA-säilytystilaan.

Aineistojen omistajat päättävät itse aineistoihin liitetyn datan avoimuudesta ja käyttöpolitiikasta. IDA säilyttää käyttäjien datan palvelukuvauksessa kuvatulla tavalla.

Organisaatioilla on oikeus kasvattaa ja pienentää toimijoilleen myöntämäänsä IDA-säilytystilaa organisaatiokohtaisen käyttöoikeuden rajoissa. Organisaatioiden IDA-yhteyshenkilöt voivat seurata myönnettyjen IDA-säilytystilojen käyttöä, jotta hyödyntämättä jäänyt tila voidaan tarvittaessa vapauttaa.

Organisaatioiden IDA-yhteyshenkilöt voivat tarvittaessa poistaa organisaationsa käyttöoikeuden alaisen CSC-projektin IDA-käyttöoikeuden, IDA-säilytystilan ja siihen tallennetun datan. Palvelun käytön päättyminen ja sisällön poisto tapahtuu CSC:n tutkimuksen palvelujen yleisten käyttöehtojen ja Fairdata IDA, Qvain, Etsin ja Metax -palvelujen käyttöehtojen mukaisesti.

Tarvittaessa Fairdata IDA-yhteyshenkilön on siirrettävä rooli toiselle organisaation edustajalle.

IDA-palvelun käyttöä seurataan. Mikäli palvelun käyttö on huomattavasti vähäisempää kuin organisaation IDA-käyttöoikeus, voidaan organisaatiolle myönnettyä IDA-käyttöoikeutta kohtuullistaa lähemmäksi todellista käyttöä.

2.2. Fairdata Qvain

Qvain on käytettävissä aineistokuvailujen luomiseen ja muokkaamiseen hyödyntävien organisaatioiden rekisteröityneille käyttäjille.

Jos organisaatio on nimennyt aineistojen luvittamiseen ja/tai kuvailutietojen hallinnointiin  organisaatiotason käyttäjiä, heillä on oikeus:

  • käsitellä aineistoon tulleita luvituspyyntöjä,
  • hallinnoida organisaationsa aineistokuvailuja.

2.3. Fairdata Etsin

Etsimen selainkäyttöliittymä kuvailutietojen hakua ja selailua varten on avoin. Aineistojen lataaminen Etsimestä on aineiston kuvailijan määrittämän käyttöpolitiikan mukaisesti avointa kaikille tai kuvailijan määrittämällä tavalla rajoitettua.

Jotkin ominaisuudet, kuten rajoitetusti saatavilla olevien aineistojen lataaminen, vaativat kirjautumisen.

2.4. Fairdata Metax

Metaxin tarjoaman API-rajapinnan kautta julkaistut aineistokuvailut ovat avoimesti saatavilla ilman kirjautumista.

Metax tarjoama API-rajapinta aineistokuvailujen luomiseen ja muokkaamiseen on käytettävissä hyödyntävien organisaatioiden rekisteröityneille käyttäjille.

Metaxiin on myös mahdollista tuoda valmiita aineistokuvailuja organisaation omasta aineistometatietovarannosta tai muista sovituista ulkoisista lähteistä. Tuomisen edellytyksenä on pysyvien tunnisteiden käyttö alkuperäislähteessä. Valmiiden aineistokuvailutietojen tuomisesta on sovittava erikseen ja se toteutetaan aina yhdessä CSC:n Fairdata-palvelutuen kanssa.

3. Yleistä

Jos kieliversioissa on ristiriitoja tai epäselvyyksiä, sovelletaan ensisijaisesti suomenkielistä versiota tästä dokumentista.